Najważniejsze składniki karm, mające znaczenie przy schorzeniach mózgu

Masz psa? Jeśli tak, to powinieneś być szczęśliwy, ponieważ to doskonały towarzysz i przyjaciel, a jeśli nie, to czas takiego nabyć. Kupić czy adoptować możesz zarówno szczeniaka jak i dorosłego psa. W zależności , którego wybierzesz możesz mieć na początku różne problemy ze zrozumieniem się ze zwierzęciem. W przypadku szczeniaka, przygotuj się na kałuże moczu w domu, pogryzione kapcie oraz nieprzespane noce z powodu wycia psa. Jest to bardzo podobne do opieki nad dzieckiem. Jednak szczeniak bardzo szybko rośnie. Musimy wiedzieć jak go tresować, aby pozbyć się jego nawyków, które nie są odpowiednie, a także, jak takiego psa karmić.

A co jeśli wybierzemy psa starszego? Decydując się na takiego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ma on już wykształcony w pełni charakter i niektóre zachowania bardzo trudno będzie zmienić. Co więcej, jeśli będzie to pies w podeszły wieku, to może on mieć schorzenia, które z takim wiekiem się wiążą. Co takiemu psu może dolegać? Przede wszystkim schorzenia mózgu. Może wystąpić problem ze snem, orientacją, czynnościami codziennymi i komendami. Dlatego, bardzo ważne jest wspieranie mózgu takiego psa przy pomocy odpowiedniej diety.

Co powinna zawierać dieta dla mózgu?
Potrzebna jest miedzy innymi witamina E, flawonoidy oraz karotenoidy. Są to przeciwutleniacze. Karmy , które są przeznaczone dla starszych psów oraz dla tych ze schorzeniami mózgu, powinny odpowiednio więcej takich składników zawierać. Substancje te zmniejszają możliwość uszkodzeń, które wywołane są przez wolne rodniki. Zapobiegają również zmianom w zachowaniu psa wywołanym wiekiem. Kolejno powinny się znaleźć L-karnityna oraz kwas alfa-liponowy. W klasycznych karmach nie pojawiają się te składniki często. Jednak w przypadku karm dla psów ze schorzeniami mózgu powinny się one znaleźć w ich składzie. Wspierają one wytwarzanie energii w mitochondriach oraz zwalczają wolne rodniki.
Kwasy tłuszczowe omega 3 są także niezbędna w takiej karmie.

Najbardziej potrzebne są dwa rodzaje czyli DHA oraz EPA. Pobudzają one procesy zachodzące w komórkach i wspomagają prace mózgu. Wraz ze starzeniem się psa, przestają dobrze funkcjonować narządy. Dlatego ważne są także składniki, które pozytywnie wpływają na pracę nerek czy serca. Dlatego, w karmie powinny zostać obniżone ilości takich skalników jak białko, sód i fosfor.