Chora wątroba - jak karmić swojego pupila ?

Masz psa? Jeśli tak, to na pewno bardzo o niego dbasz. Pies powinien mieć mnóstwo ruchu, miłości i miejsca do zabawy. Dlatego kupowanie dużych gabarytów psa do małego mieszkanie nie jest dobrym pomysłem. Zwykle w mieście są preferowane psy małe, które nie zajmują dużo miejsca, nie robią bałaganu i nie psocą tak bardzo jak psy duże. Najczęściej wybieranymi rasami są maltańczyki i yorki. Widzimy je zwykle na spacerach z kokardami we włosach, przyciętą sierścią, a kiedy robi się, zimno to w kubraczkach i bucikach. Wynika to z nieprzyzwyczajenia psa do naszego klimatu, który podczas zimy potrafi być ciężki. Dlatego, pies przed chorobami jest chroniony przez kubraczki, kurteczki i sweterki, a jego łapy zabezpieczają buty przed solą na chodnikach i ulicy. Jest to troska o swojego pupila.

Zdarzają się jednak ludzie, którzy o swojego psa nie dbają. Co więcej siedzi on ciągle na łańcuchu. Jest to bardzo zwykle zwierzak bardzo smutny i przygnębiony. Może się okazać, że przez nieodpowiednią dietę jest on także chory. Bardzo często szwankuje wątroba, która jest niezwykle istotnym organem u ludzi i zwierząt.

Niewydolność i choroby wątroby
Wątroba to narząd w organizmie zarówno zwierząt jak i u ludzi, który ma ogromnie ważne zadanie. Kiedy go nie spełnia, może doprowadzić nawet do śmierci. Co takiego wątroba robi? Produkuje ona żółć, która jest potrzebna do prawidłowego trawienia, magazynuje witaminy i minerały, wchłania składniki odżywcze i co ważne – filtruje toksyny. Jest to istotne, ponieważ jeśli nie ostaną one wydalone z organizmu to się w nim składają i go powoli zatruwają. Dochodzi wtedy do wyniszczenia komórek. Jednak wątroba ma bardzo ciekawą zaletę – potrafi się ona bardzo dobrze regenerować. Niekiedy jednak bardzo to utrudnia zdiagnozowanie choroby, ponieważ nawet jeśli połowa komórek jest ziszczona , to pozostałe pracują dwa razy wydajniej aby nadrobić straty. Tak więc objawy są widoczne dopiero wtedy , kiedy następuje około 75% zniszczenia tego organu. Kiedy zauważymy , że pies staje się osłabiony, apatyczny, a nawet agresywny musimy jak najszybciej skonsultować go z lekarzem weterynarii. Podejmie on odpowiednie leczenie oraz zaleci dietę. Zwykle bardzo trudno jest samemu odpowiednio dopasować ilość składników i witamin do pożywienia, dlatego lepiej jest kupić karmę, która jest specjalnie przeznaczona dla psów e schorzeniami wątroby jak np. TROVET Highly Digestible Liverprotecting Diet (HLD dla psów). Jest ona wyposażona w składniki najwyższej jakości, które wspomagają wątrobę. Są one łatwo przyswajalne oraz ułatwiają metabolizm tłuszczów. Może y ja podawać także szczeniętom.